top of page
  • Zdjęcie autoraSlow Homes Club

Jakie wakacyjne miejsca w Polsce przyciągają najwięcej gości i gdzie warto budować domy letniskowe?

Zaktualizowano: 15 mar 2022

Dom wakacyjny to dla wielu marzenie, które realizują na nowo nabytej działce. W ostatnich kwartałach znacząco wzrósł popyt na lokalizacje wakacyjne, które umożliwiają wypoczynek, pracę zdalną czy możliwość zarabiania na wynajmie takich nieruchomości. To dobry czas dla inwestorów, którzy zdecydowali się kupić lub wybudować i wynajmować Swoje nieruchomości a nawet okres pandemii nie zmienił tego trendu. Warto odpowiedzieć na pytanie jakie lokalizacje cechują się największym popytem turystów.

Zgodnie z ostatnim badaniem GUS W sierpniu 2021 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 3,9 mln turystów, którym udzielono 12,7 mln noclegów. W porównaniu z sierpniem 2020 r., było to więcej odpowiednio o 20,1% i o 18,8%. Ten sezon z uwagi powinien być jeszcze lepszy z uwagi na mniej ograniczeń pandemicznych. Wyniki badania turystycznej bazy noclegowej GUS wykazały, że w sierpniu br. w obiektach noclegowych zatrzymało się 3,9 mln turystów. W porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., kiedy odnotowano 3,2 mln osób, było ich o 20,1% więcej. Wśród ogółu turystów 89,0% stanowili turyści krajowi (3,4 mln), natomiast 11,0% turyści zagraniczni (0,4 mln). W zeszłym roku powróciliśmy na poziomie turysty krajowego do wyników sprzed wybuchu pandemii COVID.


źródło : GUS - Wykorzystanie turystycznej bazy noclegowej w Polsce w sierpniu i wrześniu 2021 r.


Szukając inwestycji w grunty pod budowę turystycznych obiektów warto przyjrzeć się jak w poszczególnych najbardziej obleganych województwach rozkłada się popyt na poszczególne powiaty. Oczywistym jest to, że w Małopolsce za cały 2020 rok najwięcej było odwiedzających w m. Kraków i powiecie tatrzańskim, w którym Zakopane wiedzie prym.


żródło : https://bdl.stat.gov.pl


Na Mazurach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się powiat mrągowski, który znamy nie tylko z Mrągowa ale i bardzo atrakcyjnych Mikołajek, które są w ostatnich latach kierunkiem wakacyjnym dla bardzo wielu Polaków. Jeziora mazurskie, wypoczynek w stylu slow i inne atrakcje, które towarzyszą wypoczynkowi na Mazurach takie jak jachting czy wędkowanie stały się nieodłącznym elementem wypoczynku wielu rodzin.


Polskie morze również intensywnie przyciąga turystów. Jednoznacznym kierunkiem jest bardzo rozwinięta baza hotelowa w Gdańsku ale sporym zaskoczeniem jest dla wielu jest silny udział powiatu puckiego, którego nadmorskie miejscowości przyciągały turystów w 2020r. w większej ilości niż m, Sopot. W woj, zachodniopormoskim zdecydowanym liderem jest powiat kołobrzeski, który również bardzo dobrze rozwinął bazę miejsc noclegowych dla każdego.


Jak na powyższe nałożymy zdecydowanie zwiększony od ostatnich dwóch lat popyt na działki budowane w Polsce widzimy, że nie tylko pobyt w hotelach staje się inspiracją naszych rodaków. Jesteśmy przekonani, że w najbliższym czasie znacząco rozwinie się baza obiektów letniskowych poprzez realizację domów całorocznych, które pełnią funkcję turystyczną. Trend zakupionych nieruchomości pod budowę widać po zestawieniu zapytania w Google ,,sprzedam działkę" w Polsce, Od wybuchu pandemii zaobserwowaliśmy znaczący skok zainteresowania i transakcji nabycia nieruchomości gruntowych.Uproszczona procedura zgłoszenia budowy domu letniskowego do 35m2 (razem z użytkowym poddaszem daje to 50m2) umożliwia znaczące zwiększenie potencjału wynajmu, jednak trzeba pamiętać, że to nie tylko koncept ale również lokalizacja jest czynnikiem wspierającym rentowności takiego przedsięwzięcia. Dlatego patrząc na potencjał sympatii turystów to okolice Zakopanego, Kołobrzegu, Mikołajek czy Pucka są najpewniejszymi lokalizacjami do realizacji projektów domów, które oprócz miejsca na wypoczynek mają największy potencjał uzyskania wysokich rentowności z wynajmu wakacyjnego. Oczywiście znajdą się amatorzy niespotykanych miejsc czy bardzo oryginalnej architektury albo po prostu dla szanujących ciszę chcących się oddać medytacji, jednak stabilność w wynajmie turystycznym daje dostęp do bogatej infrastruktury, dlatego mimo iż w Slow Homes Club jesteśmy fanami wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku to lokalizacja jest i będzie wyznacznikiem ceny.Budowa dom na zgłoszenie daje potencjał wynajmu również poza sezonem letnim gdzie największym zainteresowaniem oprócz majówki czy sylwestra cieszy się okres zimowy w górskich miejscowościach. Rozbudowa bazy całorocznego wynajmu uruchomi również wypoczynek typu slow w miesiącach nie związanych z wakacjami aby pracować zdalnie z pięknym widokiem lub po prostu uciec od tradycyjnego zgiełku. To znacząco poprawia ekonomikę takiego projektu. Nawet bez tych możliwości wynajem domku całorocznego daje potencjał do uzyskania pow. 12% rentowności z inwestycji uwzględniając cenę zakupu działki tym bardziej, że na jeden domek w zgłoszeniu musi przypadać tylko min. 500m2 nieruchomości gruntowej. Poza generowaniem przychodu z wynajmu grunt i nowy dom letniskowy mają naturalną ochronę antyinflacyjną, w ostatnich latach ceny gruntów budowlanych rosły zgodnie z wskaźnikiem średniego wzrostu cen.


Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zarabiać na Swoich nieruchomościach i zbudować domy idealne pod wynajem wakacyjny do Slow Homes Club, przygotowujemy również letniska w najlepszych turystycznych miejscowościach, których premiera już w najbliższych tygodniach. Jeżeli jesteś zainteresowany takimi projektami lub chcesz zbudować wyjątkowy dom na swojej działce zapraszamy do zostawienia kontaktu na www.slowhomesclub.com

bottom of page