top of page
 • Zdjęcie autoraSlow Homes Club

Jaki projekt domu wakacyjnego wybrać do wypoczynku i wynajmu?

Kiedy nastaje wiosna myślimy o tym jak gospodarować Nasze działki a amatorów domku na własnej parceli znajduje się coraz więcej. Doba w takim domku jest wygodniejsza niż pobyt w hotelu. Kto raz spędził tak wolny czas, nie zrezygnuje z planów posiadania domku letniskowego na własność. Jaki projekt domku najlepiej wybrać? Odpowiadamy na to pytanie!Czas spędzony na łonie natury regeneruje siły witalne. Możesz spokojnie odpocząć od zgiełku miasta czy spędzić czas ze swoimi dziećmi . Idealne warunki do wypoczynku stwarzają działki na terenach wiejskich w turystycznych regionach tam warto posadowić domek letniskowy.


Wybór projektu determinuje analiza analiza działki


Do podjęcia decyzji o wyborze projektu niezbędna jest analiza potencjału posiadanej działki. Teren przeznaczony pod zabudowę wedle obowiązujących przepisów podlega pewnym ograniczeniom, które te przepisy zarówno ogólne jak i odrębne nakładają działce i jej zagospodarowanie. W Slow Homes Club pomożemy Ci przejść przez wszystkie procesy związane z możliwościami realizacji domów - Napisz do Nas!


Zastanawiasz się, czy możliwa jest domku letniskowego bez pozwolenia?


Mamy dobre wiadomości – planując budowę domku letniskowego, w większości przypadków nie musisz ubiegać się o specjalne pozwolenie. Pamiętaj, że zarówno przy pozwoleniu na budowę jak i przy zgłoszeniu budowy Inwestor musi uzyskać wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki. Jeśli na danym terenie plan nie występuje, to wówczas trzeba wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki. . Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego domek letniskowy nie jest uznawany za budynek mieszkalny, a przynajmniej nie za budynek przeznaczony do mieszkania przez cały rok. W związku z zalicza się go do budynków rekreacji indywidualnej.Pamiętaj! Pozwolenie na budowę musisz uzyskać, jeśli:

 • twoja inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko

 • twoja inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000

 • jeśli roboty budowlane mają być wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków

 • jeśli budowa lub roboty budowlane będą wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków

Zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia będzie Cię dotyczyło, jeśli:

 • domek letniskowy będzie budynkiem wolnostojącym i parterowym,

 • planujesz budowę domu letniskowego do 35 m²,

 • na każde 500 m² działki będzie przypadać maksymalnie jeden taki budynek

Ważna jest również odległość ścian obiektu gospodarczego w stosunku do drugiej działki. Budynki gospodarcze muszą być usytuowane w odległości co najmniej 4 m (jeśli ściana ma okna lub drzwi) lub 3 m (w przypadku ściany bez okien i drzwi) od strony sąsiedniej działki. Wiedz, że bez pozwolenia można budować domki rekreacyjne parterowe, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, a liczba takich obiektów na działce nie jest większa niż jeden na każde 500 m2.


W naszej ofercie znajdziesz domy letniskowe, które dzięki pomysłowym rozwiązaniom przestrzennym dadzą Ci wygodne użytkowanie. Martwisz się, że nie będzie możliwości nocowania w takim domku wraz z całą rodziną? Nic podobnego, ponieważ projekt domku letniskowego na zgłoszenie może zakładać wykonanie antresoli, która co prawda nie jest pełnowymiarową kondygnacją, ale za to umożliwia postawienie dodatkowych łóżek czy innych miejsc do spania.


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu domku letniskowego?

 • wysokość domu i liczba kondygnacji – dom piętrowy czy parterowy ?

Nie ma ograniczeń co do wysokości budynków gospodarczych i letniskowych budowanych na zgłoszenie, jedynym warunkiem jest to, że muszą być parterowe, Budynek z poddaszem użytkowym wymaga pozwolenia na budowę ale w budynku budowanym na zgłoszenie możemy zrobić antresolę, która znacząco zwiększy powierzchnie do zaadoptowania. Wymagania w tym zakresie wysokości mogą znajdować się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co należy sprawdzić przed wyborem konkretnego projektu. Domy letniskowe piętrowe budujemy tylko w oparciu o pozwolenie na budowę.

 • powierzchnia domku letniskowego

Na zgłoszenie pozwolenia można postawić domek o maksymalnej powierzchni użytkowej 35 m2 . Dlatego tak ważne są antresole - niektóre projekty dodają nawet dodatkowe 15m2 na jednej lub dwóch antresolach, które nie wliczają się jako powierzchnia użytkowa. Domy o większej powierzchni wymagają procedowania w oparciu o pozwolenie na budowę. Jak zależy Nam na projekcie o większej kubaturze to jedyne rozwiązanie, które umożliwia realizacje. Czasami warto rozważyć trochę droższą realizację dla zbudowania wymarzonego miejsca do wypoczynku czy wynajmu. • dach i jego kąt nachylenia – płaski czy wielospadowy

Kąt nachylenia dachu powinien być dopasowany do warunków klimatycznych, które panują w danym miejscu. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45° i większym szybciej odprowadza wodę z odpadów atmosferycznych, więc będzie dobrym wyborem w rejonach Polski narażonych na częstsze deszcze. Jest również odpowiedni w przypadku gromadzącego się na nim śniegu. To tłumaczy, dlaczego domy w górach mają spadziste dachy. Śnieg na nich nie zalega, tylko od razu zsuwa się, dzięki czemu ciężar nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku. W miejscach, gdzie warunki atmosferyczne są stabilne, jak centralna część kraju, coraz częstszym wyborem są dachy płaskie, które idealnie wpisują się w zarówno w starszą, jak i bardziej nowoczesną architekturę.


żródło: https://denoutdoors.com/collections/small-modern-farmhouse-plans/products/modern-farmhouse-loft

 • konstrukcja domku – drewniana czy murowana;

Zdecydowanie obalamy mity, że drewno jest mniej energooszczędne od tradycyjnej realizacji. Nie można z góry określić, która technologia budowlana będzie bardziej energooszczędna. Wszystko zależy od specyfiki projektu budowlanego, jakości izolacji termicznej oraz jakości przeprowadzenia budowy. Konstrukcje drewniane z uwagi na szybkość i łatwość realizacji zdecydowanie wygrywają z murowanymi. Taki dom możemy mieć postawiony w terminie od kilku dni w przypadku gotowych modułów do kilku miesięcy w przypadku samych szkieletów. Bardzo istotnym elementem wyboru projektu są również czynniki ekologiczne


źródło : http://www.bolmenstuga.se/stuga4/index.html

 • styl – tradycyjny czy nowoczesny ;

Architektura współczesna charakteryzuje się przede wszystkim prostotą formy. Nowoczesny projekt domu wybierają zwolennicy dużych i licznych przeszkleń, żeby jak najwięcej światła wpadało do wnętrza, ramy okienne są w takich projektach minimalizowane, rzadko spotkasz podziały przeszkleń, nie ma też wśród nich regularności. Obszerne okna i przesuwne drzwi balkonowe sąsiadują z portfenetrami oraz pasmowymi. W domach tradycyjnych znajdziemy rozbudowane kształty, podziały na skrzydła, ryzality, ozdobne facjaty, wykusze i podcienie. Wielospadowy dach jest ozdobny, łączący wiele elementów. Ten rozbudowany dach jest o wiele bardziej kosztowny oraz trudniejszy w budowie niż dwuspadowy ale daje ciekawe charakter poddasza.
 • liczba łóżek

W domkach letniskowych, które są przeznaczone wynajem liczba łóżek to czynnik, który buduje wartość, dlatego warto zaplanować przestrzeń tak aby cała rodzina miała możliwość nocowania w komfortowych warunkach. Realizacja takiego założenia w domu na zgłoszenie wymaga antresoli i takie projekty preferujemy. Różnice w cenach doby w sezonie dla domów mieszczących 4 a 6 osób to nawet 300 PLN za dobę. Znacząco wpływa to na rentowność wynajmu a jest ekstremalnie ważnym elementem przy wyborze projektu. Dlatego ze wszech miar polecamy i realizujemy projekty, które mają więcej miejsc do spania, nawet jeżeli nie zostaną wykorzystane to stanowią wartość.źródło : mat. Stilo Energy

 • energooszczędność i ekologia

Przy selekcji projektu w zakresie energooszczędności ważna jest jakość elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie drewna o wysokiej klasie wytrzymałościowej C24 daje bardzo dobre parametry budynku. Pochodzi ono z lasów, które ze względu na surowe warunki atmosferyczne i długie zimy charakteryzują się wolnym przyrostem, przez co drewno to jest twarde i trwałe. Do produkcji drewna konstrukcyjnego wybierane są tylko drzewa wysokiej jakości, nieuszkodzone oraz o odpowiedniej grubości. Wycięte drewno suszone jest komorowo w specjalnie przygotowanych do tego halach. W rankingu materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła drewno to wygrywa z takimi materiałami konstrukcyjnymi, jak stal i beton. Zastosowanie nośnych elementów konstrukcyjnych (ściany zewnętrzne, dachy) zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych, co wiąże się z dużą oszczędnością energetyczną budynku. Zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu spowoduje, że domek będzie miał charakter pasywny energetycznie, ważne jest również zastosowanie okien o niskiej przepuszczalności ciepła najlepiej 3 szybowych. Całość tak przygotowanego budynku daje pewność zachowania energii i możliwość korzystania z domku letniskowego przez cały rok. Stworzenie dom całorocznego znacząco zwiększa również ekonomikę wynajmu, pamiętaj o tym przy wyborze projektu domu.


Domek letniskowy może stać się Twoim azylem, dzięki któremu zapomnisz o problemach w życiu zawodowym i rodzinnym. Możesz na swojej działce wybudować sobie taki niewielki obiekt i odpoczywać regenerując swoje siły lub będziesz mógł zarabiać z wynajmu wzmacniając swoją lokatę kapitału w grunt. Stworzysz przestrzeń do uprawiania sportu i zabawy dla dzieci. Chcemy pomóc zrealizować twoje marzenia i dać Ci przestrzeń do wypoczynku i zarobku - w Slow Homes Club pomożemy wybrać optymalny projekt dla Ciebie !bottom of page