top of page
  • Zdjęcie autoraSlow Homes Club

Jaką technologie stosujemy do budowy domów letniskowych?

Kiedy już zapadła decyzja o tym, żeby zbudować swój wymarzony domek pozostaje nam rozważyć jak budować aby uzyskać energooszczędny, ekologiczny i pięknie wyglądający domek na wybranej działce.W Slow Homes Club stosujemy elementy konstrukcyjne z certyfikowanego drewna o wysokiej klasie wytrzymałościowej C24. Pochodzi ono z lasów, które ze względu na surowe warunki atmosferyczne i długie zimy charakteryzują się wolnym przyrostem, przez co drewno to jest twarde i trwałe. Do produkcji drewna konstrukcyjnego wybierane są tylko drzewa wysokiej jakości, nieuszkodzone oraz o odpowiedniej grubości. Wycięte drewno suszone jest komorowo w specjalnie przygotowanych do tego halach. W rankingu materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła drewno to wygrywa z takimi materiałami konstrukcyjnymi, jak stal i beton. Zastosowanie nośnych elementów konstrukcyjnych (ściany zewnętrzne, dachy) zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych, co wiąże się z dużą oszczędnością energetyczną budynku.


Suszenie komorowe do niskiej wilgotności (ok. 15%), sprawia dodatkowo, że jest ono wolne od wszelkich grzybów i insektów tj. biologicznie martwe. To kluczowy etap produkcji drewna konstrukcyjnego.

Częścią konstrukcji jest chroniona prawem patentowym wariacja płyty SIP, czyli izolacyjna płyta konstrukcyjna zbudowana z pianki poliuretanowej, zamkniętej w konstrukcji skrzynkowej i trwale połączona z okładziną drewnopochodną OSB. Jest to jednocześnie moduł nośny i izolacyjny, dedykowany do wznoszenia budynków energooszczędnych i pasywnych. Łączenie płyt na pióro-wpust zapewnia gładkie i estetyczne wykończenie.


Poszycie ścian stanowi płyta cementowo-wiórowa o najwyższych parametrach izolacyjności, z certyfikacją niepalności, certyfikowana do 240 minut ognioodporności, jest odporna na zawilgocenia, gnicie, kruszenie i deformację. Konstrukcja ścian posiada współczynnik przenikania ciepła U=0,20 W/m2K, zgodny z normami Unii Europejskiej dla domów energooszczędnych.

Kolejnym ważnym elementem jest dobór okien to przez nie ucieka z domu od 25 do 40% ciepła.

Aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko, powinno się stosować okna, które mają najlepsze parametry aby ograniczanie straty ciepła stosujemy okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła do 0,7 Uw. Dobrane przez Nas projekty stosują takie dopasowanie okien w budynku aby maksymalne wykorzystać ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego dostającego się do wnętrza domu. W ten sposób część nakładów poniesionych na zakup okien jest rekompensowana późniejszymi zyskami energii zmniejszającymi zapotrzebowanie na prąd.


Domy realizowane z Slow Homes Club to nowoczesne i ekologiczne konstrukcje o zwartej bryle, z dachem dwuspadowym. Duże przeszklenia wprowadzają przestrzeń i światło do wnętrza. W budynku wydzielamy pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienkę i niezależne trzy sypialnie (dwie w na antresoli) i jedna na parterze. Zastanawiasz się jak dom o powierzchni użytkowej 35m2 może mieć takie rozwiązania skontaktuj się z Nami!


bottom of page